OFRII.com - Red Rocket OFRII.com - 8k wallpapers, foto OFRII.com - Samuraj - bojove umeni - zbrane OFRII.com - Svt Ponorek OFRII.com - 3D medely - 3D tisk - 3D scan OFRII.com - Akvaristika, Akvarijn ryby, Akvarijn rostliny ORFII.com - Freediving - voln potapn ORFII.com - Astrologie - horoskop, znamen, souhvzd, zvrokruhy ORFII.com - Vesmr - planety, galaxie, hvezdy ORFII.com
Menu
Reklama
Vesmírné stanice



AONN.cz
ORFII Akvarko ofrii.com
Spřátelené Weby
Astronomicke fotografie

Astronomicke forum

1HRY.cz - hry online zdarma
NIKEE HRY, superhry, 1000her, webhry, flash hry, hry online, hry zdarma
HRY2.eu - hry online, 1000her, mimoni, planeta mimonu, herna, webhry, herni, minihry
Uloz si video Nahnoji.cz
biotechart.cz - animovane obrazky GIF z oblasti biologie, technologie a umeni
Globální mediální server TetriSys
Hubbleův vesmírný dalekohled

Hubbleův vesmírný dalekohled (zkratka HST z Hubble Space Telescope, někdy také jen krátce Hubble) je dalekohled, který na oběžnou dráhu Země do výše 600 kilometrů vynesl v roce 1990 při letu STS-31 americký raketoplán Discovery. Dalekohled předává na Zemi obrazy vesmíru neovlivněné zemskou atmosférou. Jeho umístění mimo zemskou atmosféru umožňuje pořizovat velmi ostré snímky vesmírných těles. Od svého vypuštění se stal jedním z nejdůležitějších dalekohledů v historii astronomie a významně se zasloužil o prohloubení poznatků o vesmíru. Přispěl k mnohým klíčovým objevům, které pomohly astronomům lépe porozumět základním problémům astrofyziky. Velmi ceněné jsou například snímky tzv. Hubbleových hlubokých polí (Hubble ultra deep fields) s nejvzdálenějšími objekty, které zatím lidstvo bylo schopno ve vesmíru pozorovat.



Parametry a vybavení
Celé zařízení má tvar válce o délce 13,2 metru a maximálním průměru 4,2 metru. Hmotnost při startu byla přibližně 11 000 kg. Obíhá ve výšce zhruba 600 km nad Zemí a jeden oběh kolem ní vykoná za 97 minut. Energetické zásobování zajišťují dva panely slunečních baterií, které sondu zásobují výkonem 2400 W. Vlastní dalekohled je systém typu Ritchey-Chrétien s průměrem hlavního zrcadla 2,4 metru a průměrem sekundárního zrcadla 30 cm. Primární zrcadlo je vyrobeno z křemene, který má velmi malou teplotní roztažnost. Pokoveno bylo vrstvou čistého hliníku a nad ní tenkou vrstvou fluoridu hořečnatého, který zvyšuje odrazivost v UV oboru a brání poškození hliníkové vrstvy. Spektrální citlivost dalekohledu spadá do rozsahu od 115 nm do 1000 nm, takže je schopen pracovat jak v ultrafialové, tak v optické a blízké infračervené oblasti záření. Hubbleův kosmický dalekohled je společným projektem americké agentury NASA a Evropské kosmické agentury ESA. Řízen je dvěma organizacemi – evropským zařízením pro koordinaci vesmírného dalekohledu (Space Telescope-European Coordinating Facility, ST-ECF) a mezinárodním institutem pro vesmírný dalekohled (The Space Telescope Science Institute, STScI) v americkém Baltimoru. Přesné polohování dalekohledu je možné díky palubním gyroskopům. Gyroskop je vlastně setrvačník, ve kterém je umístěno kolečko, otáčející se více než 19000krát za minutu, a elektronika, která dokáže zjistit sebemenší vychýlení jeho osy. HST má takovýchto gyroskopů šest, z nichž musejí pro provoz dalekohledu fungovat alespoň tři.

Dokument - Hubbleův vesmírný teleskop


Edwin Hubble
Dalekohled nese jméno amerického vědce, Edwina Powella Hubblea (1889 – 1953). Přestože vystudoval práva a otevřel si i vlastní právnickou praxi, zanechal tohoto oboru a začal se věnovat astronomii. Mezi jeho velké příspěvky na poli astronomie patří především odhalení podstaty galaxií jako hvězdných ostrovů a objev lineárního vztahu mezi vzdáleností galaxie a rychlostí, se kterou se vzdaluje. Tento vztah říká, že čím jsou od sebe galaxie dále, tím rychleji se vzdalují. Ve vztahu figuruje i tzv. Hubbleova konstanta, která je jedním z nejdůležitějších parametrů vesmíru, neboť přímo souvisí s jeho stářím. Jméno Edwina Hubblea nese také kráter na Měsíci a planetka s číslem 2069.


Pořízené snímky
Sluneční soustava

Slunce
Slunce


Merkur
Merkur


Venuše
Venuše


Země
Země

Mars
Mars


Jupiter
Jupiter


Saturn
Saturn


Uran
Uran


Neptun
Neptun


Pluto
Pluto


Citáty
Programátor je člověk přeměnující kávu a pizzu
na zdrojový kód

Pravda rozmyslu nepotřebuje.

Alkohol je metla lidstva, ale zametat se musí!
Reklama
©Ofrii 2012 - kontakt
NIKEE.net
ALYSS.cz
SIFEE.biz
ENKII.cz
OFRII.com