OFRII.com - Red Rocket OFRII.com - 8k wallpapers, foto OFRII.com - Samuraj - bojove umeni - zbrane OFRII.com - Svt Ponorek OFRII.com - 3D medely - 3D tisk - 3D scan OFRII.com - Akvaristika, Akvarijn ryby, Akvarijn rostliny ORFII.com - Freediving - voln potapn ORFII.com - Astrologie - horoskop, znamen, souhvzd, zvrokruhy ORFII.com - Vesmr - planety, galaxie, hvezdy ORFII.com
Menu
Reklama
Vesmírné stanice



AONN.cz
ENKII the X Files - Akta X online na enkii.cz
Spřátelené Weby
Astronomicke fotografie

Astronomicke forum

1HRY.cz - hry online zdarma
NIKEE HRY, superhry, 1000her, webhry, flash hry, hry online, hry zdarma
HRY2.eu - hry online, 1000her, mimoni, planeta mimonu, herna, webhry, herni, minihry
Uloz si video Nahnoji.cz
biotechart.cz - animovane obrazky GIF z oblasti biologie, technologie a umeni
Globální mediální server TetriSys


Space Exploration Technologies Corporation neboli SpaceX je americkou technologickou společností. V roce 2002 tuto firmu působící v aerokosmickém průmyslu založil Elon Musk. Společnost zkonstruovala raketové nosiče Falcon 1 a Falcon 9, kosmickou loď Dragon a dále vyvíjí nosnou raketu Falcon Heavy a pilotovanou verzi lodě Dragon (Dragon V2). Začala i s komerčním vypouštěním telekomunikačních družic. Podle Elona Muska je základním cílem společnosti snížit náklady na cestu do vesmíru a osídlit tak Mars.

Firma SpaceX během svého působení zaznamenala řadu úspěchů.
28. září 2008Dosažení orbitální dráhy Země za použití motorů na kapalné palivo.
4. června 2010Raketa Falcon 9 dopravila do výšky 250 km kosmickou loď Dragon.
8. prosince 2010První zkušební bezpilotní let kosmické lodi Dragon.
9. prosince 2010Společnost vyslala do vesmíru stroj, který pak úspěšně přistál v Tichém oceánu.
25. května 2012Jako první soukromé firmě se podařilo vyslat kosmickou loď k Mezinárodní vesmírné stanici.
3. prosince 2013Firma se zapsala do historie, kdy jako první soukromá vesmírná společnost dosáhla geosynchronní dráhy (je typ oběžné dráhy, jejíž doba oběhu je stejná, jako doba otočení Země kolem své osy)
22. prosince 2015První stupeň z rakety Falcon 9 úspěšně přistál.
6. února 2018První úspešný let rakety Falcon Heavy.

Oproti vládním a konkurenčním firmám probíhá konstrukce celých strojů v podstatě v rámci jedné továrny v Kalifornii. Nedochází tak k převážení jednotlivých dílů po celé USA. V důsledku toho dochází ke snížení nákladů.

Firma sídlí v Kalifornii ve městě Hawthorne. V roce 2011 byl počet zaměstnanců přes 1250 osob a o dva roky později se počet ztrojnásobil. Díky uzavření kontraktu s NASA v roce 2006 dostala firma dotace a po ukončení provozu amerických raket se staly rakety firmy SpaceX náhradou pro dopravu nákladů na stanici ISS. V roce 2012 Elon Musk přednesl návrh na osídlení Marsu zhruba 80 000 lidmi.

Toto je SpaceX


Falcon 1
Falcon 1 je dvoustupňová raketa na kapalný pohon, která posloužila hlavně jako vývojový předstupeň k raketě Falcon 9. Po třech neúspěšných startech se konečně 28. záři 208 start podařil. Raketa je schopná unést náklad a 670 kg těžký. Při svém 5. Startu jako první soukromá raketa vynesla na oběžnou dráhu Země umělou družici - RazakSAT.

Falcon 9
Falcon 9 je nosnou raketou, která se svou nosností a tahem vyrovná ruským raketám Angara 5 a Proton, americkým Delta IV a Atlas V a čínské Čchang-čeng 5. SpaceX se snažil do svého programu zavést znovupoužitelnost nosného systému. Při svém dvacátém startu 22. prosince 2015 první stupeň úspěšně demonstroval experimentální přistání. K srpnu 2016 bylo připsáno celkem 6 úspěšných přistání prvních stupňů.

Falcon 9 je složen ze dvou stupňů, které jsou spojeny mezistupněm (interstage). Ten obsahuje uvolňovací a separovací systém. Interstage chrání motor druhého stupně během vzletu a následně zajišťuje jeho oddělení. Na rozdíl od ostatních nosných prostředků je oddělení dosaženo pomocí pneumatického oddělovacího systému (jinak se většinou využívá pyrotechnický).



První stupeň
První stupeň má 9 zabudovaných motorů Merlin a hliníkovo-lithiové tanky s kapalným kyslíkem Motory prvního stupně hoří až 156 sekund.

Druhý stupeň
Druhý stupeň má pouze jeden motor, který zažehne asi 7 sekund po oddělení prvního stupně. Je osazen aerodynamický krytem o průměru 5,2 metrů a výšce 13,2 metrů.

Falcon Heavy
Falcon Heavy je plánovanou raketou, která vychází z rakety Falcon 9. První start této rakety je plánován na listopad 2016. Od posledního startu rakety Saturn V bude v součastné době Falcon Heavy raketou s největší nosností na nízkou oběžnou dráhu Země. Její nosnost je zhruba 54 400 kg. Na přechodovou dráhu Marsu bude schopná dopravit náklad o hmotnosti až 13 600 kg. Falcon Heavy je složen z jádra rakety Falcon 9 a dvou pomocných motorů, které vznikly modifikací prvního stupně téže rakety. První stupeň i pomocné motory jsou navrženy pro autonomní vertikální přistání. Pomocné motory budou přistávat na zemi a první stupeň přistane na oceánské plošině. Jedná se o technologii, která se momentálně testuje na raketách Falcon 9.


Animace letu Falcon Heavy


První let Falcon Heavy
Při prvním letu byl pod aerodynamickým krytem jako jediný náklad na speciálním podstavci, který nese mimo jiné plaketu se jmény 6000 zaměstnanců SpaceX, umístěn automobil Tesla Roadster Elona Muska. V autě sedí Starman: figurína oblečená do skafandru vyvinutém SpaceX, na palubní desce je maličký roadster ve kterém sedí maličký Spaceman a na informačním panelu je nápis "Don't Panic!" ("Nepropadejte panice!") – hláška z knihy Stopařův průvodce po Galaxii, jejíž výtisk je, spolu s ručníkem (další odkaz na tuto knihu), v palubní přihrádce. V té je k tomu umístěn datový nosič se sérií knih Nadace od Isaaca Asimova. Musk svoje auto k tomuto účelu použil hlavně z důvodu reklamy a nutnosti naložit alespoň nějaký náklad. Automobil během letu přehrával skladbu Space Oddity, odhození aerodynamického krytu bylo provázeno skladbou Life on Mars?, obě od Davida Bowieho. Plánovaná orbita Tesla Roadsteru byla kolem Slunce s aféliem u orbity Marsu. Této orbity by měla raketa dosáhnout pomocí Hohmannovy elipsy, čímž SpaceX prokáže schopnost Falconu Heavy dosáhnout orbity Marsu, k čemuž ovšem vzhledem k absenci systémů pro korekci trajektorie a komunikaci na druhém stupni při inauguračním letu nemůže dojít. Konečná eliptická orbita měla být díky nadbytku paliva afélium v pásu asteroidů poblíž orbity trpasličí planety Ceres. Skutečná orbita se podobá té původně plánované s aféliem u orbity Marsu.

První statický zážeh všech 27 motorů Merlin byl po několika odkladech proveden 24. ledna 2018.

Statický zážeh Falconu Heavy


První let se uskutečnil 6. února 2018. Raketa měla odstartovat z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě ve 13:30 místního času (19:30 SEČ), kvůli větru se však start odložil na 15:45 místního času. (21:45 SEČ). V 15:45 místního času raketa úspěšně vzlétla a po 8 minutách se úspěšně vrátily a přistály pomocné stupně. Prvnímu stupni se kvůli nedostatku zápalné směsi TEA-TEB, která se v komoře míchá s palivem a okysličovadlem, nepodařilo znovu zažehnout dva ze tří motorů pro přistávací manévr. Kvůli tomu nedokázal přistát na připravené plovoucí plošině a zřítil se rychlostí 480km/h do oceánu asi 400 km[zdroj?] od Floridy, zhruba 100 m od plošiny.

První let Falconu Heavy - sestřih nejlepších záběrů


odkazy na Falcon Heavy
Porovnání různých variant rakety Falcon


Dragon
Dragon je bezpilotní kosmická loď navržena pro dopravení nákladu i lidí do vesmíru. Stala se v roce 2012 první komerční kosmickou lodí v historii, která doručila náklad na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a bezpečně dopravila náklad na Zem. To se dřív podařilo pouze vládním kosmickým společnostem. V současnosti Dragon přenáší náklad do vesmíru, i když byl od začátku navržen na přepravu lidí. Na základě dohody s NASA SpaceX pracuje na řešení, které umožní lodi Dragon létat do vesmíru s posádkou. První zkušební lety jsou v plánu během 2-3 let.

Celková startovní nosná hmotnost je 6000 kg a celkový objem 25 m3. Výška při startu činí 7,2 m, průměr lodi je 3,7 m.

Vnitřek lodi má tři konfigurace: nákladní, pilotovanou verzi (Dragona V2) a DragonLab.

Přetlaková sekce
Přetlaková sekce kosmické lodi, nebo jinak nazývaná jako kapsle, je přizpůsobena pro přenos nákladu i lidí do kosmu. Kapsle je z vnějšku chráněna tepelným štítem, tryskami pro navádění lodě.

Válcová nástavba (Trup lodě)
Válcová nástavba podporuje Dragon při výstupu do vesmíru a nese solární panely. Oba tyto komponenty (trup, solární panely) jsou připevněny k lodi do chvíle, než Dragon vstoupí do Zemské atmosféry a jsou odhozeny.

Dragon V2
Dragon V2 (DragonRider) je pilotovaná kosmická loď, která v rámci programu NASA CCDev získala zakázku pro pilotované lety k ISS. Navazuje na nákladní kosmickou loď Dragon. Hlavně je určena k dopravě amerických astronautů k Mezinárodní vesmírné stanici a nejdřív od roku 2017 k ní má provést 2 až 6 pilotovaných letů. Může být také využita k létům k chystané soukromé stanici společnosti Bigelow Aerospace. Loď může být osazena až sedmičlennou posádku. Kvůli omezené kapacitě ISS však bude létat spíše čtyřčlenná posádka a menší množství zásob. Dragon V2 může zpět na Zemi dovést náklad o hmotnosti až 2 500 kg. Pokud nebude nutné provést nějaké neplánované úkony, bude loď plně automatická. Pro zadokování u orbitální stanice bude loď vybavena uzlem na bázi NASA Docking System. Loď se od součastných pilotovaných lodí bude odlišovat způsobem přistávání a to za pomocí 8 motorů SuperDraco a bez padáků. Ty bude mít loď ve výbavě jen pro krajní případy. Na oběžnou dráhu Dragon V2 donese raketa Falcon 9 stejně tak jako zásobovací lodě Dragon. V plánu je další verze kosmické lodě Dragon. A tou je RedDragon, který bude určen pro dopravu vědeckých přístrojů a zásob na Mars. Loď bude vynesena pomocí raket Falcon Heavy.

Animace letu Dragon V2


Elon Musk
Elon Musk se narodil 28. Června 1971 v Jihoafrické republice. Je to americký podnikatel, který se podílel na založení internetového platebního systému PayPal. Když prodal svůj podíl v této společnosti, založil kosmickou společnost SpaceX. Působí také jako výkonný ředitel automobilky Tesla Motors, je předsedou společnosti SolarCity (instalace solárních panelů na domy). Musk je velmi váženou osobností v oblasti obchodu a technologií a také za to dostal několik ocenění. V roce 2010 byl časopisem Time Magazine označen mezi 100 lidí, kteří nejvíc změnili svět. Esquire Magazine ho zařadil Muska mezi 75 nejvlivnějších lidí 21. století a Forbes Magazine považuje Elona za jednoho z 20 amerických nejmocnějších výkonných ředitelů. Jeho práce mu přinesla titul Inovátora roku a Podnikatele roku. Získal "Zlatou medaili kosmu" za návrh první soukromé rakety, která dosáhla oběžné dráhy, "Žijící legenda letectví" za vytvoření rakety Falcon 9 a kosmické lodi Dragon. V roce 2008 ho Aviation Week jmenoval laureátem za celosvětový přínos kosmického průmyslu. Musk bývá označován za největšího inovátora současnosti, génia, workoholika, Iron Mana, podivínského vynálezce i vizionáře.



Budoucnost SpaceX


Obří raketa BFR nahradí Falcony a umožní cesty na Měsíc i Mars
Šéf SpaceX Elon Musk přesně 9 let od prvního úspěšného startu této společnosti představil novou raketu BFR, která možná už za pár let nahradí stávající rakety Falcon a loď Dragon. Díky kompletní znovupoužitelnosti BFR umožní levnou dopravu nákladu i lidí na oběžnou dráhu Země a také na Měsíc či Mars. Novou raketu bude navíc teoreticky možné využít jako extrémně rychlý přepravní systém pro Zemi. Podívejme se na to, co všechno Musk o nové raketě prozradil a co to znamená pro budoucnoust SpaceX.

Co je BFR
Raketa má kódové označení BFR (Big Falcon Rocket / Big Fucking Rocket) a vychází z konceptu Interplanetary Transport System (ITS), který Musk představil loni na konferenci International Astronautical Congress v Mexiku. BFR bylo představeno přesně rok poté na stejné konferenci, která se tentokrát konala v australském Adelaide. Loni představená vize kolonizace Marsu pomocí ITS byla vskutku megalomanská a líbivá, ale zároveň také drahá a těžko realizovatelná. Musk navíc neměl pořádný plán na zafinancování takového megaprojektu. Letos tedy šéf SpaceX přišel se střízlivější vizí, která je v mnoha ohledech rozmáchlejší než ta původní, ale přesto by měla být její realizace o dost snazší a levnější.
BFR je zcela znovupoužitelná dvoustupňová raketa skládající se z nosiče, který disponuje 31 motory Raptor, a kosmické lodi s 6 motory. Raketa je schopna vynést až 150 tun na nízkou oběžnou dráhu Země, přičemž nosič po odpojení přistane zpět na Zemi podobně jako první stupeň Falconu 9. Hlavním rozdílem je však to, že nosič BFR má být schopen tak přesného přistání, že nebude potřebovat přistávací nohy, neboť bude přistávat přímo zpátky na startovní plošině, aby jej bylo možné velice rychle zkontrolovat, natankovat a použít na další start. SpaceX má za sebou mnoho úspěšných přistání Falconu 9 v řadě a dosahuje stále větší přesnosti, takže precizní přistání bez nohou není až tak nereálné, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Vynesená loď mezitím může na orbitě buď vypustit náklad a přistát zpět na Zemi, nebo tu počkat na přílet dalších lodí, které jí doplní palivo a kyslík, a následně se vydat k Měsíci či Marsu. Takto levná meziplanetární doprava nákladu i lidí by mohla konečně umožnit budování cenově dostupných permanentních základen.
Sluneční soustava

Slunce
Slunce


Merkur
Merkur


Venuše
Venuše


Země
Země

Mars
Mars


Jupiter
Jupiter


Saturn
Saturn


Uran
Uran


Neptun
Neptun


Pluto
Pluto


Citáty
Za peníze si koupíte psa, ale jen láska ho donutí vrtět ocasem.

Bůh stvořil muže a ženu, ale zapomněl si to dát patentovat, pročež každý lepší hlupák může dělat totéž.
(GEORGE BERNARD SHAW)

Lichotit znamená říkat lidem to, co si myslíme sami o sobě.
Reklama
©Ofrii 2012 - kontakt
NIKEE.net
ALYSS.cz
SIFEE.biz
ENKII.cz
OFRII.com